Ghass Mo wyjaśnia pracę freelancera BTC w Iraku. Coinslice

Czy Bitcoin i krypto mają ważne miejsce na Bliskim Wschodzie? Wystarczy zapytać Ghass’a Mo, freelancera, który teraz nazywa Kurdystan, Irak domem po opuszczeniu ojczystej Syrii z powodu trwającej wojny domowej.

Ghass Mo sugeruje rosnącą obecność krypty na Bliskim Wschodzie.
Mo pracuje jako Bitcoin Freelancer od dwóch lat. Nie zarabia żadnego standardowego fiata za swoją pracę, lecz otrzymuje wynagrodzenie w Bitcoin Profit, które następnie wykorzystuje do utrzymania swojej rodziny w domu. Opisując to, co robi, wyjaśnił:

Płacą mi w Bitcoin za pracę przy projektach open-source związanych z przemysłem kryptokurrency. Pierwszym programistą, którego poznałem był Amir Taaki… Wiele się od niego nauczyłem, a on mnie wspierał.

To spotkanie miało miejsce przede wszystkim przez przypadek. Pierwotnie, nie było to pragnienie Mo, by wpaść w przestrzeń bitcoinów. To po prostu coś, co się wydarzyło, ale przy tak wielu problemach społecznych i ekonomicznych w Syrii, Mo poczuł, że krypto waluta dała mu solidną szansę na wejście na zupełnie nowe pole i zarobienie potrzebnych mu funduszy. On mówi:

Trwająca wojna w Syrii i brak stabilizacji wpłynęły na mnie. Czasami spędzam miesiące na próbach ukończenia kursu online, tłumacząc każde pojedyncze słowo [z angielskiego]. Ludzi [znam] zainteresowanych tą dziedziną można by policzyć na jednej ręce.

Aby kupić przedmioty, których będzie potrzebował lub zapłacić rachunki, Mo jest zmuszony przenieść swoje BTC na walutę fiat poprzez lokalne giełdy, takie jak Kurdcoin, który służy jako centrum transferowe dla tak wielu bliskowschodnich miłośników kryptografii. Giełda ta została założona przez młodego człowieka o nazwisku Abdurrahman Bapir, który od trzech lat prowadzi sieć pieniężną.

Bapir współpracuje z lokalnymi firmami hawala, które wysyłają pieniądze do kilku państw islamskich.

Firmy te działają od lat, na długo przed kryptonimem, o którym wiemy, że w ogóle istniał. Teraz, gdy BTC jest jednym z najbardziej popularnych aktywów wokół, wykorzystanie krypto do przesyłania pieniędzy do sąsiednich stron stała się znana konfiguracja.

Bapir wspomina, jak media społecznościowe przyczyniły się do tego, że ludzie weszli na pokład Bitcoin bandwagon:

Facebook jest naszym głównym źródłem odkryć dla nowych klientów. Słowo w ustach to drugie. Sami też sprzedajemy portfele sprzętowe. Niedawno uruchomiliśmy tę usługę. Sprzedaliśmy dziesięć w Iraku, a liczba ta rośnie.

Blokady na granicy są problemem
Niestety, na horyzoncie utworzyła się ciemna chmura w kształcie koronaawirusa, która wymusiła niezliczone zamknięcia. Doprowadziło to do poważnych problemów z zapewnieniem, by transfery odbywały się na czas, a ludzie otrzymywali pieniądze potrzebne im do przetrwania. Mo wyjaśnia:

Po zamknięciu z powodu koronaawirusa, granice między irackim Kurdystanem a Rojavą [Syria] zostały zamknięte. Czasami zdarzają się trudności w przekazywaniu pieniędzy, a opłaty rosną kilkakrotnie.